2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransı - Baku Water Week
10–12 sentyabr tarixlərində Bakı yenidən qlobal su gündəminin mərkəzinə çevriləcək. 2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransı - “Baku Water Week” (Bakı Su Həftəsi) su təsərrüfatı sahəsində ən son texnologiyaları və innovativ həlləri Azərbaycana gətirərək, dövlət qurumlarını, beynəlxalq şirkətləri, ekspertləri və peşəkar ziyarətçiləri Bakı Ekspo Mərkəzində bir araya toplayır.
Dünyada su ehtiyatlarının azalması və iqlim dəyişikliklərinin təsiri bəşəriyyətin qarşısında duran ən böyük çağırışlardan biridir. Azərbaycan üçün də su təhlükəsizliyi prioritet istiqamətlərdən biridir. Dövlət tərəfindən həyata keçirilən layihələr bu sahədə davamlı inkişafı təmin etməyi hədəfləyir.
Son illər Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyən olunmuş təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində ölkədə bir sıra mühüm layihələr həyata keçirilib: suvarma sistemlərinin yenilənməsi, yeni su anbarlarının tikintisi, irriqasiya sistemlərinin bərpası, duzsuzlaşdırma texnologiyalarının tətbiqi, o cümlədən Xəzər dənizinin suyunun duzsuzlaşdırılması üzrə pilot layihələr.
“Baku Water Week” məhz bu kontekstdə ölkəyə yeni həllər, avadanlıqlar və qabaqcıl yanaşmalar gətirərək, su təsərrüfatında texnoloji yeniliklərin tətbiqinə və dayanıqlı idarəetməyə stimul verir. Azərbaycan və region üçün strateji əhəmiyyət daşıyan, su təsərrüfatı sahəsində açıq dialoq və praktiki əməkdaşlıq imkanları yaradan Bakı Su Həftəsi bu il də yerli və xarici iştirakçılar üçün konkret fayda və real imkanlar təqdim etməyə hazırlaşır.
Bakı Su Həftəsi Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilir. Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov Bakı Su Həftəsindən bəhs edərkən bu tədbirin yeni imkanların yaranmasına və qarşılıqlı əməkdaşlıqların qurulmasına şərait yaradacağından ümidvar olduğunu bildirmişdir:
“İnanıram ki, Bakı Su Həftəsi dövlət qurumları ilə yanaşı, özəl sektora və mütəxəssislərə yeni ideyalar əsasında problemlərin həlli üçün innovativ üsullar tapmaq imkanı yaradacaqdır. Bakı Su Həftəsi yeni təşəbbüslər və səmərəli işgüzar əlaqələrin qurulması, ölkəmizdə su ehtiyatlarının idarə olunmasında effektivliyin artırılmasına yeni töhfələr verəcəkdir.”
“Baku Water Week”də Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Belarus, Böyük Britaniya, Çexiya, İsrail, İsveçrə, Hindistan, Macarıstan, Türkiyə, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı və Sinqapuru təmsil edən 70-dək şirkət və nümayəndə heyətləri iştirak edir.
Səudiyyə Ərəbistanının enerji və su sahəsində ixtisaslaşmış aparıcı şirkətlərindən olan “ACWA Power” “Baku Water Week”in baş sponsoru qismində çıxış edir.
Sərgidə təqdim olunan məhsul və xidmətlər çoxşaxəlidir: analiz və laboratoriya texnologiyaları; bank xidmətləri; borular və boru kəməri avadanlığı və məhsulları; bulud toxum səpmə texnologiyaları; daşqınlardan qorunma texnologiyaları və sahilbərkitmə işləri; drenaj üçün avadanlıqlar; elmi-tədqiqat institutları; hidrotexniki qurğular; içməli suların emalı; su təchizatı və kanalizasiya; su təchizatı və su təsərrüfatında inşaat və qazma texnikası və avadanlığı; su təchizatı və su təsərrüfatında ölçmə, tənzimləmə və nəzarət texnologiyaları; su təsərrüfatı obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisi; su təsərrüfatında informasiya və kommunikasiya texnologiyaları; su təsərrüfatında süni intellekt; su təsərrüfatında təhsil, elmi araşdırmalar; suvarma sistemləri; suyun duzsuzlaşdırılması texnologiyaları; tullantı və yağış sularının axıdılması və emalı sistemləri.
“Baku Water Week 2025” çərçivəsində zəngin işgüzar proqram təqdim olunmuşdur. Burada su ehtiyatlarının idarə edilməsi, sudan səmərəli istifadə, qlobal iqlim dəyişikliyi, su təhlükəsizliyi, su təsərrüfatı sahəsində innovativ yanaşmalar, su diplomatiyası, eləcə də yeni su texnologiyaları və təcrübələri kimi mövzular gündəmdə olacaqdır və sahə ilə bağlı mühüm təşəbbüslər yer alır.
Tədbirin ilk günü təqdimat zonasında “Su təmizlənməsi üçün kompleks həllər” və “Su təchizatı və tullantı sularının obyektlərinin kompleks mühəndisliyi vasitəsilə zəmanətli nəticələrin əldə edilməsi” adlı təqdimatlar, "Qlobal iqlim dəyişikliyi: Azərbaycanda quraqlıq risklərinin idarəolunması" adlı keys sessiyası, “Xəzər dənizinin mövcud vəziyyəti, problemləri və həll yolları” adlı ekspert sessiyası, həmçinin “Tullantı sularının dayanıqlı idarəolunması - COP29 məqsədləri yolunda” adlı sessiya keçiriləcəkdir.
“Baku Water Week 2025”in 2-ci günü - 11 sentyabr tarixində Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək 2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Konfransı aktuallığı ilə diqqət çəkir. Bakı Ekspo Mərkəzində baş tutacaq konfrans çərçivəsində ötən il olduğu kimi bu il də müvafiq dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, özəl şirkətlərin rəhbərləri, eləcə də sahə üzrə aparıcı yerli və beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə geniş və zəngin proqram təqdim olunacaqdır. 2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Konfransında 10-a yaxın ölkədən 40-dan çox məruzəçi çıxış edəcəkdir.
Bununla yanaşı, konfrans çərçivəsində “Hackathon” müsabiqəsində qalib gəlmiş komandanın təltifetmə mərasimi mükafatlandırılması mərasimi baş tutacaq.
2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Konfransının qızıl sponsoru “AquaLink Azərbaycan” və "Hidroloq" şirkətləridir.
“Suya dəyər qatırıq” şüarı ilə təşkil olunacaq bu forum zamanı da sahə ilə bağlı mühüm mövzular gündəmdə olacaqdır. Forum çərçivəsində dörd əsas panel müzakirəsi baş tutacaq: “Qabaqcıl su texnologiyalarının tətbiqinin üstünlükləri”, “Ətraf mühitin qorunması texnologiyaları və təcrübələri”, “Təkrar emal etmə texnologiyaları və onların əhəmiyyəti” və “Suyun idarə edilməsində innovativ texnologiyaların tətbiqi”. Foruma Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi kimi dövlət qurumları ilə yanaşı, 10-dan çox ölkəni təmsil edən beynəlxalq şirkətlər və ölkənin aparıcı elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri qatılacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, “Baku Water Week” çərçivəsində dövlət qurumları, özəl sektor və innovativ startaplar arasında əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş B2B və B2G görüşlər də keçirilir. Bu görüşlər yerli və beynəlxalq şirkətlərə, eləcə də dövlət qurumlarına əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək üçün real platforma təqdim edir.
“Baku Water Week”in təşkil olunduğu üç gün ərzində Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində "Zabuxçay su anbarı" – Azad Qarabağın ilk su anbarı, eləcə də "Şiber" su çarxı, Hövsan aerasiya stansiyası, "Bakı Su Təchizatı", Oğuz-Qəbələ su təchizatı sistemləri, eləcə də suyun tarixi ilə bağlı maketlər maketləri nümayiş olunur. Bununla yanaşı 1 nömrəli pavilyonda “Ümid var” İnklüziv Yaradıcılıq Birliyinin üzvlərinin "Baku Water Week 2025" fərqlilərin fırçasında adlı rəsm əsərləri sərgilənir.
Beləliklə, “Baku Water Week 2025” Azərbaycanın su təsərrüfatı sahəsində beynəlxalq tərəfdaşlıqların genişləndirilməsinə, ölkəyə yeni texnologiyalar və innovasiyalar gətirilməsinə töhvə verəcək, həm də investisiya və əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açacaqdır. Tədbir bir daha təsdiq edir ki, Bakı regional deyil, həm də qlobal səviyyədə su təsərrüfatı məsələlərinin müzakirəsi üçün strateji mərkəzə çevrilməkdədir.
Tədbirin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onun beynəlxalq tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) da layihəyə dəstək göstərir.
Bakı Su Həftəsinin rəsmi bankı qismində ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutu “PAŞA Bank” çıxış edir. "Billboard.al" şirkəti "Baku Water Week 2025"in rəsmi reklam tərəfdaşıdır.
2025-ci ilin payız sərgilərinin rəsmi otel tərəfdaşları “Absheron Hotel Group”, “Hilton Baku”, “Radisson Hotel Baku”, “Hilton Garden Inn Baku”, "Ibis Baku City", florist tərəfdaşları "Gloria Flowers" və “Buketeria”, səyahət tərəfdaşı "Greenwich Travel Club" şirkəti, eləcə də digər rəsmi tərəfdaşları qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services” şirkətləri çıxış edir.
“Baku Water Week” haqqında ətraflı məlumatı www.bakuwaterweek.az rəsmi internet səhifəsindən əldə etmək mümkündür.

The 2nd International Exhibition and Conference for Water Management – Baku Water Week
On September 10–12, Baku will once again become the center of the global water agenda. The 2nd International Water Management Exhibition and Conference – Baku Water Week brings the latest technologies and innovative solutions in the field of water management to Azerbaijan, gathering government agencies, international companies, experts, and professional visitors at the Baku Expo Center.
The depletion of global water resources and the impact of climate change are among the greatest challenges facing humanity. For Azerbaijan as well, water security is a priority direction. Projects implemented by the state aim to ensure sustainable development in this field.
In recent years, within the framework of urgent measures determined by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, a number of major projects have been carried out in the country: modernization of irrigation systems, construction of new reservoirs, restoration of irrigation networks, application of desalination technologies, including pilot projects on desalination of the Caspian Sea water.
It is in this context that Baku Water Week brings new solutions, equipment, and advanced approaches to the country, encouraging the application of technological innovations and sustainable management in the water sector. The Baku Water Week, which holds strategic importance for Azerbaijan and the region, creates opportunities for open dialogue and practical cooperation in the field of water management and, this year as well, is preparing to provide tangible benefits and real opportunities for both local and foreign participants.
Baku Water Week is organized with the support of Azerbaijan State Water Resources Agency. Chairman of the Azerbaijan State Water Resources Agency, Zaur Mikayilov, speaking about Baku Water Week, expressed his hope that this event would create opportunities for new prospects and foster mutual cooperation:
"I believe that Baku Water Week will provide not only government bodies but also the private sector and professionals with the opportunity to find innovative methods of solving problems based on new ideas. Baku Water Week will contribute to the development of new initiatives and the establishment of effective business relations, as well as enhance efficiency in the management of water resources in our country."
Alongside Azerbaijan, about 70 companies and delegations from Austria, Belarus, Germany, Hungary, India, Israel, Saudi Arabia, Serbia, Singapore, Switzerland, the Czech Republic, the United Kingdom, Turkey, and the United States of America participate in Baku Water Week.
One of Saudi Arabia’s leading energy and water companies, ACWA Power, is the General Sponsor of Baku Water Week.
The range of products and services presented at the exhibition is extensive: analysis and laboratory technologies; banking services; pipes and pipeline equipment and products; cloud seeding technologies; flood protection and shoreline reinforcement technologies; drainage equipment; scientific research institutes; hydraulic structures; drinking water treatment; water supply and sewage; construction and drilling equipment and machinery in water supply and water management; measurement, regulation, and control technologies in water management; design and construction of water management facilities; information and communication technologies in water management; artificial intelligence in water management; education and scientific research in the water sector; irrigation systems; desalination technologies; wastewater and stormwater discharge and treatment systems.
Within the framework of Baku Water Week 2025, a rich business program is presented. Topics such as water resources management, efficient use of water, global climate change, water security, innovative approaches in water management, water diplomacy, as well as new water technologies and practices is at the forefront, and important initiatives in the field are highlighted.
The first of Baku Water Week features presentations “Complete Water Treatment Solutions”, “Achievement of the Guaranteed Results through Comprehensive Engineering of Water Supply and Wastewater Facilities”, case session “Global Climate Change: Management of Drought Risks in Azerbaijan”, as well as the expert sessions “Current State of the Caspian Sea: Problems and Solutions” and Sustainable Wastewater Management - Towards the Goals of COP29.
In addition, the conference will feature an award ceremony for the winning team of the “Hackathon” competition.
The Gold Sponsors of the 2nd International Conference for Water Management are companies AquaLink Azerbaijan and Hydrolog.
During the three days of Baku Water Week, the foyer of the Baku Expo Centre features installations of the Zabukhchay Reservoir – the first reservoir of Liberated Karabakh, the Gate Valve waterwheel, Hovsan Aeration Station, Baku Water Supply, Oghuz-Qabala Water Supply System, as well as installation on the history of water. In addition, members of the “Ümid var” Inclusive Society showcase their artworks under the theme “Baku Water Week 2025 Through the Brush of the Differents” in Pavilion No. 1.
The organisers of the event are Caspian Event Organisers and its international partners Caspian Event Management and ICA Events. The project is also supported by the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA).
The official bank of Baku Water Week is PASHA Bank, the country’s leading corporate financial institution. Billboard.al is the official advertising partner of Baku Water Week 2025.
The official hotel partners of the autumn 2025 exhibitions are Absheron Hotel Group, Hilton Baku, Radisson Hotel Baku, Hilton Garden Inn Baku, and Ibis Baku City. The official florist partners are Gloria Flowers and Buketeria, while the official travel partner is Greenwich Travel Club. Other official partners include AzExpoMontage LLC and Caspian Freight Services.
For detailed information about the exhibitions, please visit the official website www.bakuwaterweek.az.