Hövsan aerasiya qurğusundan Xəzər dənizinə axıdılan tullantı sularının təmizlənməsi və təkrar istifadəsi ilə bağlı pilot layihə həyata keçiriləcək
26 dekabr 2023
Sərəncama əsasən, Hövsan aerasiya qurğusundan Xəzər dənizinə axıdılan tullantı sularının təmizlənməsi və təkrar istifadəsi ilə bağlı Abşeron rayonu ərazisində pilot layihə həyata keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə aşağıdakılar tapşırılıb:
- pilot layihənin qabaqcıl beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla həyata keçirilməsi ilə əlaqədar zəruri tədbirlər görülməsini təmin etsin;
- bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
“Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 15 aprel tarixli 1986 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiya pilot layihənin həyata keçirilməsi üzrə tədbirlərin əlaqələndirilməsi məsələlərini həll etməlidir

A pilot project will be implemented for the purification and reuse of wastewater discharged from the aeration facilities into the Caspian Sea.
26 december 2023
In accordance with the decree, a pilot project will be implemented for the purification and reuse of wastewater discharged from the aeration facilities into the Caspian Sea in the Absheron region.
The Government of the Republic of Azerbaijan is tasked with:
- ensuring the necessary measures are taken to implement the pilot project taking into account advanced international experience;
- resolving other issues arising from this Decree.
The Commission established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 15, 2020, No. 1986 "On measures to ensure efficient use of water resources" should address issues related to the implementation of measures for the pilot project.