Hövsan aerasiya qurğusundan Xəzər dənizinə axıdılan tullantı sularının təmizlənməsi və təkrar istifadəsi ilə bağlı pilot layihə həyata keçiriləcək
26 dekabr 2023
Sərəncama əsasən, Hövsan aerasiya qurğusundan Xəzər dənizinə axıdılan tullantı sularının təmizlənməsi və təkrar istifadəsi ilə bağlı Abşeron rayonu ərazisində pilot layihə həyata keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə aşağıdakılar tapşırılıb:
- pilot layihənin qabaqcıl beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla həyata keçirilməsi ilə əlaqədar zəruri tədbirlər görülməsini təmin etsin;
- bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
“Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 15 aprel tarixli 1986 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiya pilot layihənin həyata keçirilməsi üzrə tədbirlərin əlaqələndirilməsi məsələlərini həll etməlidir

Будет реализован пилотный проект по очистке и повторному использованию сточных вод, сбрасываемых из аэрационных установок в Каспийское море.
26 декабря 2023
В соответствии с указом будет реализован пилотный проект по очистке и повторному использованию сточных вод, сбрасываемых из аэрационных установок в Каспийское море на территории Апшеронского района.
Правительству Азербайджанской Республики поручено:
- обеспечить принятие необходимых мер по реализации пилотного проекта с учетом передового международного опыта;
- решить другие вопросы, вытекающие из данного Указа.
Комиссия, созданная Указом Президента Азербайджанской Республики от 15 апреля 2020 года № 1986 "О мерах по обеспечению эффективного использования водных ресурсов", должна решить вопросы, связанные с реализацией мероприятий по реализации пилотного проекта.