Dialoqa peşəkar həssaslıq
Təmsil etdiyim şirkət Baltikyanı ölkələrdə kartoqrafiya və kartoqrafiya həlləri üzrə ən böyük müəssisədir. "Caspian Energy Club"un dəvəti ilə Latviya, eston və fin sahibkarlarından ibarət nümayəndə heyəti ilə Azərbaycandayıq və səfərimizin tərkib hissələrindən biri də Bakı Su Həftəsi çərçivəsində keçirilən sərgini ziyarət etmək oldu. Qrupumuza daxil olan şirkətlərin yerli dövlət və özəl təşkilatlar və şirkətlərlə əməkdaşlıq qurmaq planları var.
Fikrimcə, tədbirin hazırlanması, stendlərin tərtibatı, iştirakçıların səviyyəsi, belə çoxplanlı layihə üçün səciyyəvi olan bütün nüanslara diqqəti nəzərə alsaq, Bakıda sərgi ən yüksək səviyyədə təşkil olunub. Diqqətimi cəlb edən əsas məqam sərgiyə cəlb olunanların hamısının dialoqa həssaslığıdır.
Sərgi zamanı nümayəndə heyətimizin üzvləri Azərbaycan Dövlət Su Resursları Agentliyinin nümayəndələri ilə maraqlı söhbət edərək gələcək əməkdaşlıq perspektivini vurğulayıblar. Eləcə də bir sıra şirkətlər-sərgi iştirakçıları ilə də mühüm görüşlər keçirilib. Xüsusilə, bir kartoqraf kimi mənim üçün Coğrafiya İnstitutu və Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşları ilə görüşləri qeyd etməliyəm.
Su təsərrüfatı sərgisi Bakıda ilk dəfədir ki keçirilir. Su, təəssüf ki, sonsuz olmayan bir ehtiyatdır. Su istehlakı və su ehtiyatlarının idarə edilməsi probleminə hər hansı yerli və ya qlobal baxışda gələcəkdə bu cür sərgilərin keçirilməsi son dərəcə zəruridir.
Bu cür tədbirlər sayəsində yeni texnologiyalar və su ilə əlaqəli problemlərin mümkün həlli yollarını öyrənirik, təbiətin qarşımıza qoyduğu çətinliklərə cavab veririk, çünki bu gün bəşəriyyət gələcək nəsillərə optimal sərvət ötürmək üçün mümkün olan hər şeyi etməlidir.
Nümayəndə heyətimizin üzvləri təşkilatçılardan növbəti sərgidə iştirak etmək üçün dəvət alıblar. Düşünürəm ki, bu razılaşmanın nəticələri hamımızı sevindirəcək.

Профессиональная восприимчивость к диалогу
Компания, которую я представляю, является крупнейшим предприятием картографии и картографических решений в балтийских странах. В составе делегации  латвийских, эстонских и финских предпринимателей, мы находимся в Азербайджане по приглашению Caspian Energy Club, и одной из составляющих нашего визита стало посещение выставки, проходящей в рамках Baku Water Week. У компаний, входящих в нашу группу, есть планы по налаживанию сотрудничества с местными государственными и частными организациями и компаниями.
На мой взгляд, выставка в Баку организована на высочайшем уровне – учитывая подготовку мероприятия, оформление стендов, уровень участников, внимание ко всем нюансам, характерным для столь многопланового проекта. Главное, на что обратил внимание, это восприимчивость к диалогу со стороны всех вовлеченных в выставку.
В ходе выставки у членов нашей делегации состоялся интересный разговор с представителями Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана, высветивший перспективу дальнейшего сотрудничества. Важные встречи прошли также с целым рядом компаний-участников выставки. В частности, для меня как картографа, это были встречи с сотрудниками Института географии и Института геологии и геофизики.
Выставка водного хозяйства проводится в Баку впервые. Вода – это ресурс, который, увы, не бесконечен. И при любом локальном или глобальном взгляде на проблему потребления воды и распоряжения водными ресурсами, проведение подобного рода выставок в дальнейшем крайне необходимо.
Благодаря таким мероприятиям, мы узнаем о новых технологиях и возможных решениях проблем, связанных с водой, реагируем на вызовы, которые ставит перед нами природа, поскольку сегодня человечество обязано сделать все возможное для передачи оптимального достояния будущим поколениям.
Члены нашей делегации получили приглашение организаторов участвовать в следующей выставке. Думаю, что итоги этой договоренности порадуют всех нас.