Dialoqa peşəkar həssaslıq
Təmsil etdiyim şirkət Baltikyanı ölkələrdə kartoqrafiya və kartoqrafiya həlləri üzrə ən böyük müəssisədir. "Caspian Energy Club"un dəvəti ilə Latviya, eston və fin sahibkarlarından ibarət nümayəndə heyəti ilə Azərbaycandayıq və səfərimizin tərkib hissələrindən biri də Bakı Su Həftəsi çərçivəsində keçirilən sərgini ziyarət etmək oldu. Qrupumuza daxil olan şirkətlərin yerli dövlət və özəl təşkilatlar və şirkətlərlə əməkdaşlıq qurmaq planları var.
Fikrimcə, tədbirin hazırlanması, stendlərin tərtibatı, iştirakçıların səviyyəsi, belə çoxplanlı layihə üçün səciyyəvi olan bütün nüanslara diqqəti nəzərə alsaq, Bakıda sərgi ən yüksək səviyyədə təşkil olunub. Diqqətimi cəlb edən əsas məqam sərgiyə cəlb olunanların hamısının dialoqa həssaslığıdır.
Sərgi zamanı nümayəndə heyətimizin üzvləri Azərbaycan Dövlət Su Resursları Agentliyinin nümayəndələri ilə maraqlı söhbət edərək gələcək əməkdaşlıq perspektivini vurğulayıblar. Eləcə də bir sıra şirkətlər-sərgi iştirakçıları ilə də mühüm görüşlər keçirilib. Xüsusilə, bir kartoqraf kimi mənim üçün Coğrafiya İnstitutu və Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşları ilə görüşləri qeyd etməliyəm.
Su təsərrüfatı sərgisi Bakıda ilk dəfədir ki keçirilir. Su, təəssüf ki, sonsuz olmayan bir ehtiyatdır. Su istehlakı və su ehtiyatlarının idarə edilməsi probleminə hər hansı yerli və ya qlobal baxışda gələcəkdə bu cür sərgilərin keçirilməsi son dərəcə zəruridir.
Bu cür tədbirlər sayəsində yeni texnologiyalar və su ilə əlaqəli problemlərin mümkün həlli yollarını öyrənirik, təbiətin qarşımıza qoyduğu çətinliklərə cavab veririk, çünki bu gün bəşəriyyət gələcək nəsillərə optimal sərvət ötürmək üçün mümkün olan hər şeyi etməlidir.
Nümayəndə heyətimizin üzvləri təşkilatçılardan növbəti sərgidə iştirak etmək üçün dəvət alıblar. Düşünürəm ki, bu razılaşmanın nəticələri hamımızı sevindirəcək.

Professional openness to dialogue
The company I represent is the Baltic region's largest provider of cartography and mapping solutions. We have come to Azerbaijan at the behest of Caspian Energy Club with a delegation of Latvian, Estonian, and Finnish entrepreneurs, and our visit, among all, features the exhibition held as part of Baku Water Week. The companies within our group are planning to establish cooperation links with local government and private organizations and companies.
I believe the Baku event has been organized at the highest level: just look at the preparation, decoration of stands, level of participants, and care of even tiniest details that are inherent to such a multidimensional endeavor. The main thing I spotted is openness to dialogue shared by virtually everyone engaged in the event.
Our delegation already had an interesting verbal exchange with representatives of the Azerbaijan State Water Resources Agency, highlighting the outlooks of subsequent cooperation. We have also held critical meetings with quite a few participating companies. As a cartographer, the ones I enjoyed the most were with people from the Institute of Geography and the Institute of Geology and Geophysics.
The water industry exhibition is a first-timer in Baku. Water is a resource that, alas, is limited. No matter if you look at the water consumption and management issues from a local or global standpoint, such exhibitions become increasingly critical going forward.
Through such events, we learn about innovative technologies and potential solutions to water-related problems; we react to challenges posed by nature today, for it is now that humanity must do its best to hand the optimum heritage down to the future generations.
Our delegation members have been invited by the organizers to take part in the next exhibition as well; I believe this arrangement will be a win-win.