Bir meydançada çox sayda layiqli şirkət!
Gürcüstanda sensor şəbəkələri quraşdıran "REVELIO" şirkətini təmsil edirəm. Bütün il ərzində bir batareya ilə işləyə bilən "ağıllı sayğaclar" quraşdırırıq. Bu çox faydalı və sərfəlidir.
"Su təsərrüfatı" beynəlxalq sərgisi haqqında öyrəndikdən sonra burada potensial tərəfdaşlar tapmağa qərar verdim. Ancaq əvvəlcə Azərbaycanın su sənayesini öyrənmək lazım idi ki, onun yeni texnologiyaları qəbul etməyə nə dərəcədə hazır olduğunu başa düşək.
Az öncə "MILLA" şirkətinin nümayəndələri ilə danışdım. Təklifim onları maraqlandırdı. Ola bilsin ki, sərgidən sonra əməkdaşlığın bütün təfərrüatlarını müzakirə edəcəyik.
Fikrimcə, bu gün sərgilər insan həyatının bütün sahələrinin inkişafının tərkib hissəsidir. Bu tədbir beynəlxalq standartlara görə kiçik olsa da, təşkilatçılar bir meydançada çox sayda firmanı toplaya biliblər.
Sərgilər şirkətləri fəallığa təşviq edir. Onların vasitəsi ilə yerli təşkilatlar digər ölkələrdə nümayəndələr tapır və xarici təşkilatlar öz xüsusi biliklərini bölüşürlər.
Təəssüf ki, Gürcüstanda sərgilər nadir hallarda keçirilir. Amma Bakıda bu sahə fərqlidir. Bəlkə də bu, ölkənin iqtisadi inkişafından asılıdır. Hətta diqqət yetirdim ki, burada təkcə su təsərrüfatı sahəsinə aid şirkətlər deyil, həm də yerli ali məktəblər və nazirliklər təmsil olunur. Ziyarətçilər eyni zamanda onlarla da tanış ola bilərlər.
Bu gün aktual məsələlər su ehtiyatlarından istifadə və şirin su ilə bağlı vəziyyətin yaxşılaşdırılmasıdır. İlk növbədə avtomatik (ultra dəqiq) suvarma və su sərfinin monitorinqi sistemləri gəlir. Nəzarət nə qədər effektiv olarsa, problemi həll etmək ehtimalı daha yüksək olar. Əgər əvvəllər bu mümkün deyildisə, texnologiyanın inkişafı ilə biz bu sahədə əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə etmişik.

Множество достойных компаний на одной площадке!
Я представляю компанию REVELIO, которая строит сенсорные сети в Грузии. Мы устанавливаем «умные счетчики», способные работать целый год на одной батарее. Это очень выгодно и экономно.
Узнав о Международной выставке «Водное хозяйство», я решил найти здесь потенциальных партнеров. Но сначала нужно было изучить водную индустрию Азербайджана, чтобы понять, насколько она готова принять новые технологии.
Только что переговорил с представителями компании MILLA. Их заинтересовало мое предложение. Возможно, после выставки мы обговорим все детали сотрудничества.
На мой взгляд, сегодня выставки являются составляющими в развитии всех сфер человеческой жизни. Несмотря на то, что данное мероприятие небольшое по международным меркам, организаторы смогли собрать большое количество фирм на одной площадке.
Выставки стимулируют компании к активности. Через них местные организации находят представителей в других странах, а иностранные – делятся своим ноу-хау.
В Грузии, к сожалению, выставки проводятся редко. А вот в Баку размах иной. Возможно, это зависит от экономического роста страны. Я даже обратил внимание на то, что здесь представлены не только компании, относящиеся к сфере водного хозяйства, но и местные вузы и министерства. Посетители заодно могут познакомиться и с ними.
Сегодня актуальными вопросами являются использование водных ресурсов и улучшение ситуацию с пресной водой. На первое место выходят системы автоматического (сверхточного) полива и мониторинга расхода воды. Чем эффективней контроль, тем выше вероятность решения проблемы. Если раньше подобное было невозможно, то с развитием технологий мы добились значительных успехов в этой области.