"Baku Water Week"in açılış mərasimi keçirildi
10 sentyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 2-ci Beynəlxalq “Su Təsərrüfatı” Sərgisi və Konfransı – “Baku Water Week” (Bakı Su Həftəsi) öz işinə başlayıb. Tədbir Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Tədbirin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşları – “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. “Baku Water Week”ə Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən fəal dəstək göstərilir.
2-ci Beynəlxalq “Su Təsərrüfatı” Sərgi və Konfransının rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov və “Caspian Event Organisers” şirkətinin baş direktoru Fərid Məmmədov çıxış ediblər.
Zaur Mikayılov çıxışında ötən il keçirilən ilk Bakı Su Həftəsinin bu platformanın əhəmiyyətini və zəruriliyini nümayiş etdirdiyini xüsusi vurğulayıb. Artıq ənənə halını alan bu sərgi və konfrans su ehtiyatlarının idarə olunması, qorunması və ən əsası – gələcək nəsillər üçün davamlılığının təmin olunması məsələləri üzrə aktual müzakirələr üçün imkan yaradır. Spiker qeyd edib ki, bu gün qarşımızda duran əsas vəzifə ölkə vətəndaşlarının təmiz suya çıxışının təmin olunması və su təhlükəsizliyinin yaradılmasıdır. Bu məqsədlərə nail olmaq üçün ölkələr arasında siyasi, iqtisadi və elmi sahələrdə əməkdaşlıq vacibdir. O, əminliklə bildirib ki, Bakı Su Həftəsi çərçivəsində keçirilən işgüzar görüşlər, təqdimatlar və fikir mübadilələri bu sahədə əməkdaşlığın dərinləşməsinə töhfə verəcək.
Fərid Məmmədov öz çıxışında su mövzusunun gündəlikdə olan ən vacib məsələlərdən biri olduğunu qeyd edib. İqlim dəyişikliyi, şirin su çatışmazlığı və ekoloji problemlər artıq yalnız bir ölkənin deyil, bütün bəşəriyyətin qarşısında duran çağırışlardır. Bakı Su Həftəsi bu çağırışlara cavab axtarışı, bu sahədə ideya və innovasiyaların formalaşması, su ehtiyatlarının qorunması məqsədlərinə nail olmaq üçün əməkdaşlığın gücləndirilməsinə xidmət edir. O, tədbirin iştirakçıları ilə bağlı statistik məlumatlar təqdim edib və sponsorlara təşəkkürünü bildirərək iştirakçılara məhsuldar iş arzulayıb.
Rəmzi lentkəsmə mərasimindən sonra tədbirin iştirakçıları və qonaqları üçün VIP tur təşkil olunub.
Son illər Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyən olunmuş təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində ölkədə bir sıra mühüm layihələr həyata keçirilib: suvarma sistemlərinin yenilənməsi, yeni su anbarlarının tikintisi, irriqasiya sistemlərinin bərpası, duzsuzlaşdırma texnologiyalarının tətbiqi, o cümlədən Xəzər dənizinin suyunun duzsuzlaşdırılması üzrə pilot layihələr.
“Baku Water Week” məhz bu kontekstdə ölkəyə yeni həllər, avadanlıqlar və qabaqcıl yanaşmalar gətirərək,  su təsərrüfatında texnoloji yeniliklərin tətbiqinə və dayanıqlı idarəetməyə stimul verir.
“Baku Water Week” tədbirinin aktuallığı və əhəmiyyəti onunla vurğulanır ki, tədbirin baş sponsoru enerji və su ehtiyatları sahəsində ixtisaslaşmış Səudiyyə Ərəbistanının aparıcı şirkəti olan “ACWA Power”dır.
Tədbirin keçirilməsinin əsas məqsədi ölkədə su təsərrüfatının daha da inkişaf etdirilməsi, yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb olunması, mövcud çətinliklərin və onların həll yollarının müzakirəsi, eləcə də maraqlı tərəflər üçün yeni imkanların əlçatanlığının təmin olunmasıdır.
“Baku Water Week”də Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Belarus, Böyük Britaniya, Çexiya, İsrail, İsveçrə, Hindistan, Macarıstan, Türkiyə, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı və Sinqapuru təmsil edən 60-dan çox şirkət və nümayəndə heyətləri iştirak edir.
Sərgidə təqdim olunacaq məhsul və xidmətlər çoxşaxəlidir: analiz və laboratoriya texnologiyaları; bank xidmətləri; borular və boru kəməri avadanlığı və məhsulları; bulud toxum səpmə texnologiyaları; daşqınlardan qorunma texnologiyaları və sahilbərkitmə işləri; drenaj üçün avadanlıqlar; elmi-tədqiqat institutları; hidrotexniki qurğular; içməli suların emalı; su təchizatı və kanalizasiya; su təchizatı və su təsərrüfatında inşaat və qazma texnikası və avadanlığı; su təchizatı və su təsərrüfatında ölçmə, tənzimləmə və nəzarət texnologiyaları; su təsərrüfatı obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisi; su təsərrüfatında informasiya və kommunikasiya texnologiyaları; su təsərrüfatında süni intellekt; su təsərrüfatında təhsil, elmi araşdırmalar; suvarma sistemləri; suyun duzsuzlaşdırılması texnologiyaları; tullantı və yağış sularının axıdılması və emalı sistemləri.
Bakı Su Həftəsi çərçivəsində su ehtiyatlarının idarə olunması, suyun səmərəli istifadəsi, qlobal iqlim dəyişiklikləri, su təhlükəsizliyi, su təsərrüfatı sahəsində innovativ yanaşmalar, su diplomatiyası, eləcə də yeni su texnologiyaları və praktikaları kimi mövzular müzakirə olunacaq. Gündəlikdə həmçinin bu sahə ilə bağlı mühüm təşəbbüslər də yer alacaq.
Tədbir çərçivəsində dövlət qurumları, özəl sektor və innovativ startaplar arasında əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş B2B və B2G görüşlər də keçiriləcək.
“Baku Water Week”in təşkil olunduğu üç gün ərzində Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində "Zabuxçay su anbarı" – Azad Qarabağın ilk su anbarı, eləcə də "Şiber" su çarxının maketləri nümayiş olunacaq.

On September 10, the 2nd International Exhibition and Conference on Water Management – Baku Water Week – opened at the Baku Expo Center. The event is held with the support of the State Water Resources Agency of Azerbaijan. The organizer is Caspian Event Organisers, along with its international partners Caspian Event Management and ICA Events. The Azerbaijan Exhibition Organizers Association (ASTA) is also actively supporting Baku Water Week.
At the official opening ceremony of the 2nd International Exhibition and Conference on "Water Management", the Chairman of the State Water Resources Agency of Azerbaijan, Zaur Mikayilov, and the CEO of “Caspian Event Organisers”, Farid Mammadov, delivered speeches.
In his speech, Mr. Mikayilov emphasized that the first Baku Water Week, held last year, demonstrated the importance and necessity of this platform. Becoming a traditional event, this exhibition and conference provide an opportunity for relevant discussions on water resources management, protection, and, most importantly, their sustainability for future generations. The speaker underlined that the current task is to ensure water security and access to clean water for all citizens of the country. Achieving these goals requires cooperation between countries in political, economic, and scientific spheres. He expressed confidence that the business meetings, presentations, and exchanges of views held within the framework of Baku Water Week would contribute to deepening cooperation in this field.
Mr. Mammadov described the topic of water as one of the most important on today’s global agenda. Climate change, freshwater scarcity, and environmental problems are no longer the concerns of a single country—they are global challenges facing all of humanity. Baku Water Week provides a platform to seek answers to these challenges, foster ideas and innovations in this field, and strengthen cooperation in achieving the goals of water resource preservation. He shared participation statistics for the event, expressed gratitude to the sponsors, and wished the attendees a productive exhibition.
After the ribbon-cutting ceremony, participants and guests of the event took part in a VIP tour.
In recent years, within the framework of urgent measures determined by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, a number of major projects have been carried out in the country: modernization of irrigation systems, construction of new reservoirs, restoration of irrigation networks, application of desalination technologies, including pilot projects on desalination of the Caspian Sea water.
It is in this context that Baku Water Week brings new solutions, equipment, and advanced approaches to the country, encouraging the application of technological innovations and sustainable management in the water sector.
The main goal of the event is to further develop the country's water management sector, attract new technologies, equipment, and investments, discuss existing challenges and ways to address them, as well as provide access to new opportunities for all stakeholders.
Alongside Azerbaijan, about 70 companies and delegations from Austria, Belarus, Germany, Hungary, India, Israel, Saudi Arabia, Serbia, Singapore, Switzerland, the Czech Republic, the United Kingdom, Turkey, and the United States of America will participate in Baku Water Week.
The range of products and services to be presented at the exhibition is extensive: analysis and laboratory technologies; banking services; pipes and pipeline equipment and products; cloud seeding technologies; flood protection and shoreline reinforcement technologies; drainage equipment; scientific research institutes; hydraulic structures; drinking water treatment; water supply and sewage; construction and drilling equipment and machinery in water supply and water management; measurement, regulation, and control technologies in water management; design and construction of water management facilities; information and communication technologies in water management; artificial intelligence in water management; education and scientific research in the water sector; irrigation systems; desalination technologies; wastewater and stormwater discharge and treatment systems.
During Baku Water Week, a range of topics will be discussed, including water resources management, efficient water use, global climate change, water security, innovative approaches in water management, water diplomacy, as well as new water technologies and practices. Important industry-related initiatives will also be on the agenda.
During the three days of Baku Water Week, the foyer of the Baku Expo Centre will feature installations of the Zabukhchay Reservoir – the first reservoir of Liberated Karabakh, the Gate Valve waterwheel, Hovsan Aeration Station, Baku Water Supply, Oghuz-Qabala Water Supply System, as well as installation on the history of water.