Baku Water Week: Su Ehtiyatlarının İdarə Olunmasında Unikal İdeyalar və Layihələr
Sentyabrın 12-də Bakı Ekspo Mərkəzində “Baku Water Week” – Su Təsərrüfatı üzrə 2-ci Beynəlxalq Sərgi və Konfrans öz işini başa çatdırdı. Tədbir Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə keçirilib. Təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkəti, beynəlxalq tərəfdaşları isə “Caspian Event Management” və “ICA Events”dir.
“Baku Water Week” sərgi və konfransında Avstriya, Azərbaycan, Belarus, Böyük Britaniya, Macarıstan, Almaniya, Hindistan, İsrail, Səudiyyə Ərəbistanı, Serbiya, Sinqapur, ABŞ, Türkiyə, İsveçrə və İsveçdən təxminən 70 şirkət və nümayəndə heyəti iştirak edib.
Sərginin və konfransın əsas məqsədlərindən biri Azərbaycana yeni texnologiyalar və investisiyalar cəlb etmək, bu sahənin regionda daha da inkişafına töhfə vermək, həmçinin vacib məsələlərin, yeni layihələrin və əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsini təşkil etmək olub. Bu baxımdan, “Baku Water Week” istehsalçılar, dövlət qurumları və xarici investorlar üçün əməkdaşlıq və uzunmüddətli tərəfdaşlıq üçün unikal görüş platforması rolunu oynayıb.
Son illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində ölkədə mühüm layihələr həyata keçirilib. Qəbul edilmiş milli su strategiyası qarşıdakı onilliklər üçün aydın hədəflər müəyyən edir: su ehtiyatlarının ədalətli və səmərəli idarə olunması, infrastrukturun modernləşdirilməsi və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi, alternativ və dayanıqlı su mənbələrinin inkişafı, elmin, innovasiyaların və beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi.
Sərgidə müxtəlif məhsul və xidmətlər nümayiş olunub: analiz və laboratoriya texnologiyaları, boru və boru kəməri avadanlıqları, süni yağış texnologiyaları, drenaj avadanlıqları, hidrotexniki qurğular, içməli suyun təmizlənməsi, su təchizatı və kanalizasiya sistemləri, tikinti və qazma texnikası və digər su təsərrüfatı avadanlıqları. Tədbir çərçivəsində dövlət qurumları, özəl sektor və innovativ startaplar arasında əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş B2B və B2G görüşlər keçirilib.
“Baku Water Week 2025” təşkilatçıları zəngin bir işgüzar proqram təqdim ediblər. Əsas mövzulara su ehtiyatlarının idarə olunması, suyun səmərəli istifadəsi, qlobal iqlim dəyişiklikləri, su təhlükəsizliyi, su təsərrüfatında innovativ yanaşmalar, su diplomatiyası və yeni texnologiyalar və təcrübələr daxil idi.
Birinci gün təqdimat zonasına “Su təmizlənməsi üçün kompleks həllər” və “Su təchizatı və tullantı sularının idarə olunmasında kompleks mühəndisliklə zəmanətli nəticələrin əldə olunması” adlı təqdimatlar keçirildi. Həmçinin “Qlobal iqlim dəyişiklikləri: Azərbaycanda quraqlıq risklərinin idarə olunması” üzrə case-session, “Xəzər dənizinin mövcud vəziyyəti: problemlər və onların həlli yolları” üzrə ekspert müzakirəsi və “Tullantı sularının dayanıqlı idarə olunması: COP29 məqsədlərinə doğru” sessiyası baş tutdu.
Sentyabrın 11-də “Baku Water Week 2025” çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi tərəfindən 2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Konfransı keçirildi.
Konfransda çıxış edən ADSEA sədrinin birinci müavini Xəyyam Məmmədov vurğuladı ki, su ehtiyatlarının idarə olunması artıq yalnız milli deyil, həm də qlobal məsələdir. Onun sözlərinə görə, əməkdaşlıq, təcrübə mübadiləsi və birgə təşəbbüslər xüsusi əhəmiyyət daşıyır və konfrans gələcək addımlarımızı müəyyən edəcək layihə və təkliflərin müzakirəsi üçün əla platformadır.
Plenar sessiyada “Su ehtiyatlarının idarə olunmasında liderlik: regional və qlobal perspektivlər” mövzusunda çıxışlar oldu. Sessiyanın moderatoru Arizona Dövlət Universitetinin professoru Olcay Ünver idi. Sessiyada ADSEA sədri Zaur Mikayılov, kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi, COP29-un prezidenti Muxtar Babayev, ACWA Power şirkətinin baş direktoru Marko Arçelli və ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Rauf Hacıyev çıxış etdilər.
“Baku Water Week” tədbirinin keçirildiyi üç gün ərzində Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində azad olunmuş Qarabağda yerləşən Zabuxçay su anbarının, “Şiber” adlı su çarxının, Qovsan aerasiya stansiyasının, Bakı su təchizatı sisteminin, Oğuz–Qəbələ su təchizatı sisteminin maketləri və su tarixinə dair sərgilər nümayiş olunurdu.
İnklüziv “Ümid var” cəmiyyətinin üzvləri “Baku Water Week 2025 xüsusi insanların gözü ilə” mövzusunda hazırladıqları əsərləri təqdim etdilər. Həmçinin Hackathon müsabiqəsinin qalib komandaları mükafatlandırıldı.
Beləliklə, Bakı Su Həftəsi Azərbaycanda su ehtiyatlarının idarə olunmasının səmərəliliyinin artırılmasına, yeni təşəbbüslərin və faydalı biznes əlaqələrinin formalaşmasına mühüm töhfə verdi.

Baku Water Week: Уникальные идеи и проекты управления водными ресурсами
12 сентября в Баку Экспо Центре завершила работу 2-я Международная Выставка и Конференция «Водное Хозяйство» – «Baku Water Week» (Бакинская Водная Неделя). Мероприятие проходило при поддержке Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана. Организатором является компания «Caspian Event Organisers» и ее международные партнеры «Caspian Event Management» и «ICA Events».
В «Baku Water Week» приняли участие около 70 компаний и делегаций, представляющих Австрию, Азербайджан, Беларусь, Великобританию, Венгрию, Германию, Индию, Израиль, Саудовскую Аравию, Сербию, Сингапур, Соединённые Штаты Америки, Турцию, Швейцарию и Швецию.
Одной из основных задач выставки и конференции стало привлечение новых технологий и инвестиций в Азербайджан, которые будут способствовать дальнейшему развитию отрасли в регионе, а также обсуждение важных вопросов, новых проектов и сотрудничества в данной сфере. В этой связи Бакинская Водная Неделя послужила уникальным местом встречи производителей, государственных учреждений и иностранных инвесторов, где могут быть открыты неограниченные возможности для сотрудничества и долгосрочного партнерства.
В последние годы в рамках неотложных мер, определённых Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, в стране были осуществлены важные проекты. Принятая в нашей стране национальная водная стратегия определила четкие цели на ближайшие десятилетия: справедливое и рациональное управление водными ресурсами, модернизация инфраструктуры и внедрение цифровых технологий, развитие альтернативных и устойчивых источников водоснабжения, укрепление науки, инноваций и международного сотрудничества.
На выставке представлены разнообразные продукты и услуги: технологии анализа и лабораторного оборудования; трубы и трубопроводное оборудование; технологии искусственного высева облаков; оборудование для дренажа; гидротехнические сооружения; очистка питьевой воды; водоснабжение и канализация; строительная и буровая техника и оборудование для водоснабжения и водного хозяйства и многое другое. В рамках мероприятия состоялись B2B и B2G встречи, направленные на развитие сотрудничества между государственными структурами, частным сектором и инновационными стартапами.
Организаторы «Baku Water Week 2025» представили насыщенную деловую программу. Ключевыми темами стали управление водными ресурсами, эффективное использование воды, глобальные климатические изменения, водная безопасность, инновационные подходы в водном хозяйстве, водная дипломатия, а также новые водные технологии и практики.
В первый день на презентационной зоне прошли презентации «Комплексные решения для водоочистки» и «Достижение гарантированного результата через комплексный инжиниринг объектов водоснабжения и водоотведения», кейс-сессия «Глобальное изменение климата: управление рисками засухи в Азербайджане», экспертная дискуссия «Текущее состояние Каспийского моря: проблемы и пути их решения» и сессия «Устойчивое управление сточными водами: на пути к целям COP29».
11 сентября в рамках «Baku Water Week 2025» состоялась 2-я Международная конференция по водному хозяйству, организованная Государственным агентством водных ресурсов Азербайджана.
Выступая на конференции, первый заместитель председателя ADSEA Хайям Мамедов отметил, что управление водными ресурсами уже не является вопросом национального характера, а имеет глобальное значение. По словам докладчика, сотрудничество, обмен опытом и совместные инициативы имеют особое значение, поэтому конференция является отличной платформой для обсуждения проектов и предложений, которые определят наши дальнейшие шаги.
На пленарной сессии на тему «Лидерство в управлении водными ресурсами: региональные и глобальные перспективы», модератором которого стал профессор Аризонского
государственного университета Олджай Унвер, выступили председатель ADSEA Заур Микаилов, министр сельского хозяйства Меджнун Мамедов, представитель Президента Азербайджанской Республики по вопросам климата, президент COP29 Мухтар Бабаев, генеральный директор ACWA Power Марко Арчелли, заместитель министра экологии и природных ресурсов Рауф Гаджиев.
В течение трёх дней проведения «Baku Water Week» в фойе Баку Экспо Центра были представлены макеты «Забухчайское водохранилище» в освобождённом Карабахе, водяное колесо «Шибер», Говсанская аэрационная станция, Бакинское водоснабжение, система водоснабжения «Огуз–Габала», а также макеты по истории воды.
Члены Инклюзивного общества «Ümid var» демонстрировали свои работы на тему «Baku Water Week 2025 глазами особенных». Также были награждены команды, победившие в конкурсе Hackathon.
Таким образом, Бакинская Водная Неделя внесла вклад в формирование новых инициатив и эффективных деловых связей, повысила эффективность управления водными ресурсами в Азербайджане.