“Baku Water Week 2025” – sənaye liderləri vahid platformada
2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransı - “Baku Water Week”ə (Bakı Su Həftəsi) artıq sayılı günlər qaldı.
Su təsərrüfatı sahəsində ən son texnologiyaları və innovativ həlləri Azərbaycana gətirərək, dövlət qurumlarını, beynəlxalq şirkətləri, ekspertləri və peşəkar ziyarətçiləri bir araya toplayacaq “Baku Water Week” 10–12 sentyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək. Regionun ən böyük su tədbiri iştirakçılarına unikal netvörkinq imkanları, ən son texnologiyaların nümayişi və qlobal ekspertlərlə birbaşa dialoq fürsəti təqdim edir.
Bakı Su Həftəsi Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilir.
“Baku Water Week” qlobal ekspertlərin toplaşdığı, çağırışlar, təşəbbüslər və həll yollarının səsləndirildiyi bir fikir mübadiləsi platformasıdır. Ölkəmizdə ikinci dəfədir ki, baş tutacaq və region, o cümlədən Azərbaycan üçün çox vacib olan bu tədbir bu il də zəngin, maraqlı və eyni zamanda mühüm işgüzar proqramla diqqət çəkir.
Tədbirin ilk günü təqdimat zonasında “Su təmizlənməsi üçün kompleks həllər” və “Su təchizatı və tullantı sularının obyektlərinin kompleks mühəndisliyi vasitəsilə zəmanətli nəticələrin əldə edilməsi” adlı təqdimatlar, "Qlobal iqlim dəyişikliyi: Azərbaycanda quraqlıq risklərinin idarəolunması" adlı keys sessiyası, “Xəzər dənizinin mövcud vəziyyəti, problemləri və həll yolları” adlı ekspert sessiyası, həmçinin “Tullantı sularının dayanıqlı idarəolunması - COP29 məqsədləri yolunda” adlı sessiya keçiriləcəkdir.
“Baku Water Week 2025”in 2-ci günü - 11 sentyabr tarixində Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək 2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Konfransı aktuallığı ilə diqqət çəkir. Bakı Ekspo Mərkəzində baş tutacaq konfrans çərçivəsində ötən il olduğu kimi bu il də müvafiq dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, özəl şirkətlərin rəhbərləri, eləcə də sahə üzrə aparıcı yerli və beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə geniş və zəngin proqram təqdim olunacaqdır. 2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Konfransında 10-a yaxın ölkədən 40 məruzəçi çıxış edəcəkdir.
2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Konfransı çərçivəsində dövlət və özəl sektoru təmsil edən qurum və şirkətlər arasında anlaşma memorandumları da imzalanacaqdır. Belə ki, “ACWA Power” şirkəti və Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi arasında PPP müqaviləsinin, eləcə də “ACWA Power” şirkəti və Su və Meliorasiya Elmi Tədqiqat İnstitutu arasında birgə tədqiqat və təcrübə mübadiləsi məqsədilə Anlaşma Memorandumunun imzalanması imzalanması nəzərdə tutulmuşdur.
Bununla yanaşı, konfrans çərçivəsində “Hackathon” müsabiqəsində qalib gəlmiş komandanın təltifetmə mərasimi, həmçinin panel müzakirəsində iştirak edən şirkətlərin mükafatlandırılması mərasimi baş tutacaq.
2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Konfransının qızıl sponsoru “AquaLink Azərbaycan” və "Hidroloq" şirkətləridir.
“Suya dəyər qatırıq” şüarı ilə təşkil olunacaq bu forum zamanı da sahə ilə bağlı mühüm mövzular gündəmdə olacaqdır. Forum çərçivəsində dörd əsas panel müzakirəsi baş tutacaq: “Qabaqcıl su texnologiyalarının tətbiqinin üstünlükləri”, “Ətraf mühitin qorunması texnologiyaları və təcrübələri”, “Təkrar emal etmə texnologiyaları və onların əhəmiyyəti” və “Suyun idarə edilməsində innovativ texnologiyaların tətbiqi”. Foruma Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi kimi dövlət qurumları ilə yanaşı, 10-dan çox ölkəni təmsil edən beynəlxalq şirkətlər və ölkənin aparıcı elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri qatılacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, “Baku Water Week” çərçivəsində dövlət qurumları, özəl sektor və innovativ startaplar arasında əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş B2B və B2G görüşlər də keçiriləcək. Bu görüşlər yerli və beynəlxalq şirkətlərə, eləcə də dövlət qurumlarına əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək üçün real platforma təqdim edəcək.
“Baku Water Week”in proqramı ilə daha ətraflı https://bakuwaterweek.az/az/events-programme internet səhifəsində tanış olmaq mümkündür.
Tədbirin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onun beynəlxalq tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) da layihəyə dəstək göstərir.
Bakı Su Həftəsinin rəsmi bankı qismində ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutu “PAŞA Bank” çıxış edir. 2025-ci ilin payız sərgilərinin rəsmi otel tərəfdaşları “Absheron Hotel Group”, “Hilton Baku”, “Radisson Hotel Baku”, “Hilton Garden Inn Baku”, "Ibis Baku City", florist tərəfdaşları "Gloria Flowers" və “Buketeria”, səyahət tərəfdaşı "Greenwich Travel Club" şirkəti, eləcə də digər rəsmi tərəfdaşları qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services” şirkətləri çıxış edir.

“Baku Water Week 2025” – Лидеры Отрасли на Единой Платформе
До 2-й Международной Выставки и Конференции «Водное Хозяйство»– «Baku Water Week» (Бакинская Водная Неделя) остаются считанные дни.
Мероприятие, объединяющее государственные структуры, международные компании, экспертов и профессиональных посетителей, представит в Азербайджане новейшие технологии и инновационные решения в сфере водного хозяйства. «Baku Water Week» пройдет 10–12 сентября в Баку Экспо Центре. Крупнейшее региональное событие в области водных ресурсов предоставляет участникам уникальные возможности для нетворкинга, демонстрацию передовых технологий и прямой диалог с ведущими мировыми специалистами.
Бакинская Водная Неделя проводится при поддержке Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана.
Это платформа для обмена мнениями, где обсуждаются вызовы, инициативы и пути их решения. Это мероприятие, которое во второй раз проводится в нашей стране и имеет большое значение как для региона, так и для Азербайджана, и в этом году также привлекает внимание своей насыщенной, интересной и в то же время важной деловой программой.
В первый день на презентационной зоне пройдут презентации «Комплексные решения для водоочистки» и «Достижение гарантированного результата через комплексный инжиниринг объектов водоснабжения и водоотведения», кейс-сессия «Глобальное изменение климата: управление рисками засухи в Азербайджане», экспертная дискуссия «Текущее состояние Каспийского моря: проблемы и пути их решения», и сессия «Устойчивое управление сточными водами: на пути к целям COP29».
11 сентября в рамках «Baku Water Week 2025» состоится 2-я Международная конференция по водному хозяйству, организованная Государственным агентством водных ресурсов Азербайджана. Как и в прошлом году, в Баку Экспо Центре будет представлена широкая и насыщенная программа с участием представителей государственных структур, международных организаций, руководителей частных компаний, а также ведущих отечественных и зарубежных экспертов. В конференции примут участие более 40 докладчиков из 10 стран.
В рамках конференции предусмотрено подписание меморандумов о взаимопонимании между государственными и частными структурами. В частности, будет заключено соглашение о государственно-частном партнерстве между компанией «ACWA Power» и Государственным агентством водных ресурсов Азербайджана, а также Меморандум о сотрудничестве в сфере совместных исследований и обмена опытом между «ACWA Power» и Научно-исследовательским институтом водного хозяйства и мелиорации с целью совместных исследований и обмена опытом.
В рамках конференции состоится церемония награждения команды-победителя конкурса «Hackathon» и церемония вручения наград компаниям, участвовавшим в панельных дискуссиях.
Золотыми спонсорами 2-й Международной Конференции «Водное Хозяйство» выступают компании «AquaLink» и «Hydrolog».
12 сентября, в третий день «Baku Water Week», пройдет 6-й Каспийский водный инновационный форум, организованный золотым спонсором мероприятия – компанией «AquaLink».
В дополнение, в рамках «Baku Water Week» будут организованы B2B и B2G встречи, направленные на развитие сотрудничества между государственными структурами, частным сектором и инновационными стартапами. Они предоставят реальную платформу для обсуждения возможностей партнерства между местными и международными компаниями и госорганами.
С программой мероприятия можно подробнее ознакомиться на сайте: https://bakuwaterweek.az/az/events-programme.
Организаторами «Baku Water Week» являются компания «Caspian Event Organisers», и ее международные партнеры «Caspian Event Management» и «ICA Events». Активную поддержку мероприятию оказывает Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).