Bakı Su Həftəsi: su ehtiyatlarından istifadənin səmərəliliyi
Martın 12-də Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq Su Təsərrüfatı sərgisinin açılışı baş tutub. Tədbir ilk dəfədir ki, Bakı Su Həftəsi Bakı Su Həftəsi çərçivəsində təşkil olunur. Təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Sərgi Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir.
Bakı Su Həftəsinin təşkil edilməsində əsas məqsəd Azərbaycanda bu sahənin daha da inkişaf etdirilməsi üçün ölkəyə yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb edilməsi, eləcə də Qarabağın bərpası və yenidən qurulması yönündə içməli su təminatının gücləndirilməsi, bununla bağlı vacib məsələlərin, yeni layihələrin və əməkdaşlıqların müzakirəsidir.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Dövlət Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov, Azərbaycan Baş nazirinin müşaviri Əhməd Əhmədzadə, "ICA Group" şirkətinin baş direktoru Edvard Stroon və "Caspian Event Organizers" şirkətinin baş direktoru Fərid Məmmədov iştirak ediblər.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov qonaqları Bakı Su Həftəsinin başlanması münasibətilə təbrik edib. O qeyd edib ki, uzun illər ərzində böyük sərgi tədbirlərinin keçirilməsi yaxşı ənənəyə çevrilib. Məruzəçi sərginin ətraf mühitin qorunması ilə bağlı milli, regional və qlobal məsələlərdə Azərbaycanın mühüm rolunu vurğulayan əhəmiyyətini qeyd edib.
Cənab Mikayılovun fikrincə, Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən Bakı Su Həftəsi iqtisadiyyatın bu sektorunun inkişafına, regionun ətraf mühitinin və ekologiyasının qorunmasına böyük təsir göstərəcək, bu sərgi bütün iştirakçılar üçün dövlət və özəl təşkilatlar və şirkətlər arasında əməkdaşlığın qurulmasında yeni imkanlar yaradacaq. Ümumiyyətlə, Bakı Su Həftəsi sənayenin aktual problemlərinin və onların aradan qaldırılmasının innovativ üsullarının təhlilində öz rolunu oynayacaq.
"ICA Group" şirkətinin baş direktoru  Edvard Stroon Bakı Su Həftəsinin açılışı münasibətilə toplaşanları təbrik etdi, sərgi və konfrans iştirakçıları haqqında statistik məlumatlar verdi, Dövlət Su Resursları Agentliyinə və digər tərəfdaşlara təşəkkür etdi.
Bakı Su Həftəsində 16 ölkədən 90-dan çox şirkət iştirak edir. İştirakçı şirkətlər Azərbaycan, Avstraliya, Avstriya, Belarus, Belçika, Böyük Britaniya, Almaniya, Gürcüstan, Danimarka, İsrail, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Amerika Birləşmiş Ştatları, Türkiyə, Çexiya və İsveçrəni təmsil edir.
Tədbirdə analiz və laboratoriya avadanlıqları, boru və boru avadanlıqları və məhsulları, hidrotexniki qurğular, konsaltinq xidmətləri, suvarma sistemləri, su təsərrüfatı obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisi, suyun duzsuzlaşdırılması texnologiyaları və s. Bundan başqa, Şəmkirçay su anbarı, təmizləmə prosesinin texnoloji sxemi, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması, subartezian quyusu, o cümlədən 1913-cü ildə əkin sahələrini suvarmaq üçün Kür və Araz çaylarında geniş istifadə olunmuş su çarxı və qədim zamanlarda suyun tənzimlənməsində istifadə olunan şiber maketləri nümayiş olunur.
Sərgidə iştirakçılar və ziyarətçilər üçün maraqlı konsepsiya hazırlanmışdır. Belə ki, foyedə əziz və tarixi şəhər Şuşada yerləşən və Azərbaycanın milli mədəni irsi olan İsa bulağının maketi yerləşdiriləcək və buradan İsa bulağının şəfalı suyu axır. Bununla yanaşı, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə  “Ümid var” xeyriyyə cəmiyyətindən olan uşaqların, eləcə də Qərbi Kaspi Universitetinin Dizayn fakültəsindən olan tələbələrin əl işlərindən ibarət sərgi təqdim olunur.

Бакинская Водная Неделя: эффективность использования водных ресурсов
Мероприятие проводится впервые и организовано в рамках Бакинской Водной Недели Baku Water Week компанией «Caspian Event Organisers» и ее международными партнерами «Caspian Event Management» и «ICA Events». Активную поддержку мероприятию оказывает Государственное агентство водных ресурсов Азербайджана и Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).
Основной задачей Baku Water Week является привлечение в нашу страну новых технологий, оборудования и инвестиций и усиление водоснабжения в свете восстановительных и реконструкционных работ в Карабахе (что будет способствовать дальнейшему развитию отрасли в Азербайджане), а также обсуждение важных вопросов, новых проектов и сотрудничества в данной сфере.
В официальной церемонии открытия выставки приняли участие Председатель Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана Заур Микаилов, Председатель Агентства по продовольственной безопасности Азербайджана Гошгар Тахмазли, заместитель министра экономики Азербайджанской Республики Сахиб Алекперов, советник премьер-министра Азербайджана Ахмед Ахмедзаде, Генеральный директор компании «ICA Group» Эдвард Строон и Генеральный директор компании «Caspian Event Organizers» Фарид Маммадов.
Председатель Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана Заур Микаилов поздравил гостей с началом Baku Water Week. Он отметил, что проведение крупных выставочных мероприятий на протяжении многих лет стало хорошей традицией. Выступающий отметил значение нынешней выставки, которая подчеркивает важную роль Азербайджана в национальных, региональных и глобальных вопросах охраны окружающей среды.
По мнению господина Микаилова, Baku Water Week окажет большое влияние на развитие данного сектора экономики, охрану окружающей среды и экологии региона, Проводимая впервые в Азербайджане, данная выставка создаст для всех участников новые возможности в налаживании сотрудничества между государственными и частными организациями и компаниями. В целом Baku Water Week сыграет свою роль в анализе насущных проблем отрасли и инновативных способах их преодоления.
Генеральный директор компании «ICA Group» Эдвард Строон поздравил собравшихся с открытием Baku Water Week, привел статистические данные об участниках выставки и конференции, поблагодарил Государственное агентство водных ресурсов и других партнеров.
В Бакинской Водной Неделе участвуют свыше 90 компаний из 16 стран. Компании-участницы представляют Австралию, Австрию, Беларусь, Бельгию, Великобританию, Германию, Грузию, Данию, Израиль, Казахстан, Российскую Федерацию, Соединенные Штаты Америки, Турцию, Чехию и Швейцарию.
В рамках мероприятия представлены аналитическое и лабораторное оборудование, трубное и трубопроводное оборудование и изделия, гидротехнические сооружения, консалтинговые услуги, системы орошения, проектирование и строительство объектов водного хозяйства, технологии опреснения воды и многое другое.
На выставке также представлен план Шамкирского водохранилища, технологическая схема процесса водоподготовки, реконструкция Самур-Абшеронской оросительной системы, субартезианская скважина, водяное колесо 1913 года, использовавшееся на реках Кура и Араз для орошения полей, и макеты старых шиберных задвижек, которые применялись для регулирования расхода воды.
Для участников и посетителей выставки разработана очень интересная концепция: в фойе установлен макет источника «İsa», расположенного в историческом городе Шуша, из которого течет настоящая целебная вода данного источника.
Для обеспечения интеграции детей с особенностями развития организована выставка ручных работ, созданных юными питомцами благотворительного общества «Ümid var» (Надежда есть) и студентов факультета дизайна Западно-Каспийского университета.