Bakı Su Həftəsi: su ehtiyatlarından istifadənin səmərəliliyi
Martın 12-də Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq Su Təsərrüfatı sərgisinin açılışı baş tutub. Tədbir ilk dəfədir ki, Bakı Su Həftəsi Bakı Su Həftəsi çərçivəsində təşkil olunur. Təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Sərgi Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir.
Bakı Su Həftəsinin təşkil edilməsində əsas məqsəd Azərbaycanda bu sahənin daha da inkişaf etdirilməsi üçün ölkəyə yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb edilməsi, eləcə də Qarabağın bərpası və yenidən qurulması yönündə içməli su təminatının gücləndirilməsi, bununla bağlı vacib məsələlərin, yeni layihələrin və əməkdaşlıqların müzakirəsidir.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Dövlət Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov, Azərbaycan Baş nazirinin müşaviri Əhməd Əhmədzadə, "ICA Group" şirkətinin baş direktoru Edvard Stroon və "Caspian Event Organizers" şirkətinin baş direktoru Fərid Məmmədov iştirak ediblər.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov qonaqları Bakı Su Həftəsinin başlanması münasibətilə təbrik edib. O qeyd edib ki, uzun illər ərzində böyük sərgi tədbirlərinin keçirilməsi yaxşı ənənəyə çevrilib. Məruzəçi sərginin ətraf mühitin qorunması ilə bağlı milli, regional və qlobal məsələlərdə Azərbaycanın mühüm rolunu vurğulayan əhəmiyyətini qeyd edib.
Cənab Mikayılovun fikrincə, Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən Bakı Su Həftəsi iqtisadiyyatın bu sektorunun inkişafına, regionun ətraf mühitinin və ekologiyasının qorunmasına böyük təsir göstərəcək, bu sərgi bütün iştirakçılar üçün dövlət və özəl təşkilatlar və şirkətlər arasında əməkdaşlığın qurulmasında yeni imkanlar yaradacaq. Ümumiyyətlə, Bakı Su Həftəsi sənayenin aktual problemlərinin və onların aradan qaldırılmasının innovativ üsullarının təhlilində öz rolunu oynayacaq.
"ICA Group" şirkətinin baş direktoru  Edvard Stroon Bakı Su Həftəsinin açılışı münasibətilə toplaşanları təbrik etdi, sərgi və konfrans iştirakçıları haqqında statistik məlumatlar verdi, Dövlət Su Resursları Agentliyinə və digər tərəfdaşlara təşəkkür etdi.
Bakı Su Həftəsində 16 ölkədən 90-dan çox şirkət iştirak edir. İştirakçı şirkətlər Azərbaycan, Avstraliya, Avstriya, Belarus, Belçika, Böyük Britaniya, Almaniya, Gürcüstan, Danimarka, İsrail, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Amerika Birləşmiş Ştatları, Türkiyə, Çexiya və İsveçrəni təmsil edir.
Tədbirdə analiz və laboratoriya avadanlıqları, boru və boru avadanlıqları və məhsulları, hidrotexniki qurğular, konsaltinq xidmətləri, suvarma sistemləri, su təsərrüfatı obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisi, suyun duzsuzlaşdırılması texnologiyaları və s. Bundan başqa, Şəmkirçay su anbarı, təmizləmə prosesinin texnoloji sxemi, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması, subartezian quyusu, o cümlədən 1913-cü ildə əkin sahələrini suvarmaq üçün Kür və Araz çaylarında geniş istifadə olunmuş su çarxı və qədim zamanlarda suyun tənzimlənməsində istifadə olunan şiber maketləri nümayiş olunur.
Sərgidə iştirakçılar və ziyarətçilər üçün maraqlı konsepsiya hazırlanmışdır. Belə ki, foyedə əziz və tarixi şəhər Şuşada yerləşən və Azərbaycanın milli mədəni irsi olan İsa bulağının maketi yerləşdiriləcək və buradan İsa bulağının şəfalı suyu axır. Bununla yanaşı, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə  “Ümid var” xeyriyyə cəmiyyətindən olan uşaqların, eləcə də Qərbi Kaspi Universitetinin Dizayn fakültəsindən olan tələbələrin əl işlərindən ibarət sərgi təqdim olunur.

On March 12, the opening of the International Exhibition “Water Management” took place at the Baku Expo Center.
The event is being held for the first time and organized within the framework of the Baku Water Week by Caspian Event Organizers and its international partners Caspian Event Management and ICA Events. The event is actively supported by the State Water Resources Agency of Azerbaijan and the Azerbaijan Exhibition Organizers Association (ASTA).
The event strives to attract new technologies, equipment, and investments, bolster water supply industry in light of restoration and reconstruction activities in Karabakh (ultimately factoring in the development in this field across the country), and promote discussions over critical issues, new projects, and cooperation in this field.
Attending the official opening ceremony of the exhibition were Zaur Mikayilov, Chairman of the Azerbaijan State Water Resources Agency; Goshgar Tahmazli, Chairman of the Food Safety Agency of Azerbaijan; Sahib Alakbarov, Deputy Minister of Economy of Azerbaijan; Ahmad Ahmadzada, Advisor to the Prime-Minister of Azerbaijan; Edward Stroon, Director of ICA Group; and Farid Mammadov, General Director of Caspian Event Organizers.
Chairman Zaur Mikayilov congratulated the guests on the inauguration of Baku Water Week, pointing out that as years pass by, it has become a good tradition to hold large-scale exhibition events. He underscored the sheer significance of the current event, a display of the critical role Azerbaijan plays in national, regional, and global-level environmental matters.
Mr Mikayilov said Baku Water Week would heavily boost the development in this sector of economy, as well as help improve the environment and ecology across the region. A first-timer in Azerbaijan, the exhibition is set to bring new opportunities to the table in terms of creating links between government and private organizations and companies. Overall, the Week will play its role in analyzing the current industry issues and working out innovative ways towards their resolution.
ICA Group Director Edward Stroon congratulated the audience on the inauguration of Baku Water Week; he provided statistics on the participants of the exhibition and conference and thanked the State Water Resources Agency and other partners.
Over 90 companies from 16 countries are participating in Baku Water Week. Participating companies represent Azerbaijan, Australia, Austria, Belarus, Belgium, Great Britain, Germany, Georgia, Denmark, Israel, Kazakhstan, Russian Federation, United States of America, Turkey, Czech Republic and Switzerland.
The event presents analytical and laboratory equipment, pipe and pipeline equipment and products, waterworks, consulting services, irrigation systems, design and construction of water industry facilities, water desalination technologies and much more. The exhibition also presents the plan of Shamkir water reservoir, the water treatment process diagram, the plan of Samur-Absheron irrigation system reconstruction, a sub-artisan well, a water wheel from 1913 that was used to irrigate fields on Kura and Araz rivers, and models of old gate valves used in the water flow control system.
Quite an interesting design concept has been prepared for the exhibition participants and visitors alike:  in the lobby feature a model of the famous spring “Isa”, located in the historical city of Shusha and representing the cultural heritage of the Azerbaijani people, from which the real healing water of this spring flows. As part of the community integration program for People with Special Needs, a display organiz featuring handcrafted pieces made by children from “Umid Var” Charity Society and students from the Design Faculty of the Western Caspian University.
The presentation zone of the exhibition will be featuring such panel discussions as “Water Resources and Restoration Effort in Karabakh and East Zangazur Economic Regions”, “Modern Trends in Water Resource Management in Azerbaijan and Water Resource Development Plans”, “Water, Food and Energy”, “The Role of Analysis in Water Resource Quality Assurance", “Water Diplomacy”, “The Importance of State-of-the-art Technology in Water Industry”, “Sustainable Wastewater Management: Challenges and Solutions”, “Economy of water resources: Let's value it drop by drop” etc.