Bakı Su Həftəsi sentyabrda keçiriləcək
Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransını özündə birləşdirən sayca ikinci Bakı Su Həftəsi 2025-ci ildə 10-12 sentyabr tarixlərində baş tutacaqdır.
Azərbaycanla yanaşı, bütün dünyada mühüm və prioritet sahələrdən biri olan su təsərrüfatı üzrə Bakı Su Həftəsi ilk dəfə olaraq 2024-cü ildə keçirilmişdir. Bu tədbirdə 16 ölkədən 97 şirkət iştirak etmiş və üç gün ərzində tədbiri 4500-ə yaxın şəxs ziyarət etmişdir.
Eləcə də, sərgi çərçivəsində 145 işgüzar B2B görüş keçirilmişdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.  Bu görüşlər çərçivəsində özəl şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə görüş imkanı əldə ediblər.
Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgisi zamanı bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub, sərginin təqdimat zonasında "Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının su ehtiyatları və yenidənqurma işləri" mövzusu daxil olmaqla, bir çox panel müzakirələri təşkil edilib. Bakı Su Həftəsi çərçivəsində təşkil olunan Bakı Su Həftəsi Beynəlxalq Konfransı isə su ehtiyatlarının idarə edilməsi, su təchizatı, iqlim dəyişikliyi və onların su ehtiyatlarına təsiri, sudan səmərəli istifadə kimi vacib mövzuları gündəmə gətirmişdir. İki günlük konfrans zamanı “Bir damcı” layihəsinin təqdimatı keçirilmişdir. Eyni zamanda Bakı Su Həftəsi Beynəlxalq Konfransında su təsərrüfatı sahəsinə aid startaplar təqdim olunmuş və qalib gəlmiş komandalar mükafatlandırılmışdır.
Bu sahənin ölkədə bundan sonrakı inkişafı, yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb edilməsi, mövcud çətinliklərin və həll yollarının müzakirəsi, maraqlı tərəflər üçün yeni fürsətləri əlçatan etmək məqsədilə keçirilən tədbir Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilir. Tədbirin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkətidir. Eyni zamanda, sərgi Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir.
Bakı Su Həftəsi haqqında ətraflı məlumatl
www.bakuwaterweek.az
www.conference.bakuwaterweek.az rəsmi internet səhifələrindən əldə etmək mümkündür.
Eləcə də, 2025-ci ildə təşkil ediləcək sərgilərin təqvimini ilə CEO şirkətinin rəsmi internet səhifəsində (https://exhibitions.ceo.az/az/exhibitions-calendar) və sosial şəbəkə hesablarında nəzərdən keçirmək olar.

Бакинская Водная Неделя пройдет в сентябре
Вторая по счету Бакинская Водная Неделя, включающая в себя Международную Выставку и Конференцию «Водное Хозяйство», состоится 10–12 сентября 2025 года.
Бакинская Водная Неделя, охватывающая одну из приоритетных сфер как для Азербайджана, так и для всего мира, была впервые организована в 2024 году. В этом мероприятии приняли участие 97 компаний из 16 стран, а выставку за три дня посетило около 4500 человек.
Кроме того, в рамках выставки было проведено 145 деловых B2B встреч. Представители местных и зарубежных компаний обсудили возможности будущего сотрудничества. В ходе этих встреч представители частных компаний смогли наладить контакты с представителями государственных структур.
Во время Международной Выставки «Водное Хозяйство» обсуждался ряд важных вопросов, а в презентационной зоне выставки состоялись ряд панельных дискуссий по различным вопросам, в том числе «Водные ресурсы и восстановительные работы в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах».
Международная конференция «Бакинская неделя воды», организованная в рамках Бакинской Водной Недели, подняла такие важные темы, как управление водными ресурсами, водоснабжение, изменение климата и его влияние на водные ресурсы, а также рациональное использование воды. В ходе двухдневной конференции был представлен проект «Bir damcı». Также в рамках конференции были презентованы стартапы, связанные с водным хозяйством, и победившие команды были награждены.
Мероприятие, организованное при поддержке Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана, нацелено на дальнейшее развитие этой сферы в стране, привлечение новых технологий, оборудования и инвестиций, обсуждение существующих проблем и путей их решения, а также на предоставление заинтересованным сторонам новых возможностей. Организатором мероприятия выступает компания «Caspian Event Organisers». Кроме того, выставка активно поддерживается Ассоциацией Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).
Подробную информацию о Бакинской Неделе Воды можно найти на официальных веб-сайтах
www.bakuwaterweek.az и www.conference.bakuwaterweek.az.
Также календарь выставок, которые будут организованы в 2025 году, можно найти на официальном сайте компании CEO (https://exhibitions.ceo.az/ru/exhibitions-calendar) и на ее страницах в социальных сетях.