Bakı Su Həftəsi: ətraf mühitin mühafizəsi üzrə regional və qlobal məsələlərdə Azərbaycanın rolu
Martın 14-də Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Su Həftəsi çərçivəsində keçirilən Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgisi başa çatıb. Bu tədbirlər həm Azərbaycan, həm də bütün dünya üçün iqtisadiyyatın və ekologiyanın prioritet sahələrini əhatə edib.
Azərbaycanda ilk dəfə Bakı Su Həftəsi çərçivəsində təşkil olunan sərgi bu sahənin daha da inkişaf etdirilməsi, mövcud çətinliklərin və həllərin müzakirəsi, maraqlı tərəflərə yeni imkanların təqdim edilməsi məqsədilə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi Qarabağdakı bərpa və yenidənqurma işləri fonunda ölkəmizə yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb edilməsi və su təchizatının gücləndirilməsi (bu, Azərbaycanda sənayenin daha da inkişafına kömək edəcək), həmçinin bu sahədə mühüm məsələlərin, yeni layihələrin və əməkdaşlığın müzakirəsi idi.
Sərginin açılışında Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov Bakı Su Həftəsinin iqtisadiyyatın bu sahəsinin inkişafına, ətraf mühitin mühafizəsinə və regionun ekologiyasına böyük təsir göstərdiyini xüsusilə qeyd edərək, ətraf mühitin mühafizəsi üzrə milli, regional və qlobal məsələlərdə Azərbaycanın mühüm rolunu vurğulayıb.
Azərbaycanla yanaşı, iştirakçı şirkətlərin təmsil etdiyi ölkələr sırasına Avstraliya, Avstriya, Belorus, Belçika, Böyük Britaniya, Almaniya, Gürcüstan, Danimarka, İsrail, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyası, Amerika Birləşmiş Ştatları, Türkiyə, Çexiya və İsveçrə daxildir.
Etibarlı su təchizatı Azərbaycanın dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Tədbir çərçivəsində aşağıdakı bölmələr təqdim olunub:
• analiz və laboratoriya texnologiyaları;
• borular və boru kəməri avadanlığı və məhsulları;
• drenaj üçün avadanlıqlar;
• hidrotexniki qurğular;
• içməli suların emalı;
• konsaltinq xidmətləri;
• su təchizatı və kanalizasiya;
• suvarma sistemləri;
• su təchizatı və su təsərrüfatında inşaat və qazma texnikası və avadanlığı;
• su sahəsində ölçmə, tənzimləmə və nəzarət texnologiyaları;
• su təsərrüfatı obyektlərinin layihələndirilməsi və tikintisi;
• informasiya və kommunikasiya texnologiyaları;
• su təsərrüfatında təhsil, elmi araşdırmalar;
• elmi-tədqiqat institutları;
• suyun duzsuzlaşdırılması texnologiyaları;
• tullantı və yağış sularının axıdılması və emalı sistemləri.
Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgisi zamanı bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub, sərginin təqdimat zonasında "Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının su ehtiyatları və yenidənqurma işləri" mövzusu daxil olmaqla, panel müzakirələri aparılıb.
Ənənəvi olaraq, sərgilər çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçirilib. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.  Bu görüşlər çərçivəsində özəl şirkətlərin nümayəndələri dövlət qurumlarının təmsilçiləri ilə görüş imkanı əldə ediblər.
Ziyarətçilərin fikrincə, yüksək təşkilati səviyyədə keçirilən bu sərgi sənaye peşəkarlarını maraqlandıran məhsullarla tanış olmaq üçün optimal şərait yaradıb. Bu cür tədbirlərin keçirilməsi sayəsində su təchizatı sahəsində göstərilən xidmətlərin keyfiyyəti əhəmiyyətli dərəcədə artacaq ki, bu da bütün ölkənin çiçəklənməsinə kömək edəcək.
Sərginin qızıl sponsorları "Acwa Power", "AgroFoodInvestment", "Geo SU Group", "Hidroloq" MMC, gümüş sponsorları "IDE Technologies", "Körpü Bina Tikinti", "Coca-Cola", bürünc sponsorları "Kolin İnşaat", "Özgün İnşaat", "Qarabağ-ER" və "Aztəsərrüfat" MMC şirkətləri; tədbirin konsaltinq tərəfdaşı "Mekorot" şirkəti olmuşdur. Bu mühüm şirkətlərin iştirakı tədbirin əhəmiyyətinin əyani göstəricisi idi.

Baku Water Week: Azerbaijan`s role in regional and global environmental matters
On 14 March, the International Exhibition for Water Management held at the Baku Expo Center as part of the complex event Baku Water Week ended its work. The field of economics and ecology covered by the event is a priority for both Azerbaijan and the world as whole.
Held first time in Azerbaijan as part of the Baku Water Week, the exhibition enjoys the support of the State Agency of Water Resources of Azerbaijan and is dedicated to the discussion of the path forward in the country and current challenges and solutions, as well as looks to find new possibilities for all stakeholders.
The announced primary objective of the event is to attract innovative technologies, equipment, and investments, bolster water supply industry nationwide in light of restoration and reconstruction activities in Karabakh (factoring in the development in this field in Azerbaijan as whole), and promote discussions over critical issues, new projects, and cooperation.
Speaking during the opening ceremony, Zaur Mikayilov, Chairman of the Azerbaijan State Water Resources Agency underlined the critical role Azerbaijan plays in national, regional, and global environmental matters; he pointed out that Baku Water Week is bound to boost the development in this sector of economy, as well as in the field of environment protection region-wide.
Alongside Azerbaijan, the countries represented by these participating companies include Australia, Austria, Belarus, Belgium, the Czech Republic, Denmark, Georgia, Germany, Great Britain, Israel, Kazakhstan, the Russian Federation, Switzerland, Türkiye, and the United States of America.
Dependable water supply is among the top priority dimensions established by Azerbaijan's governmental policy. The following sections were presented as part of the event:
•             analytical and lab technology
•             pipe and pipeline equipment and products
•             drainage equipment
•             waterworks
•             potable water treatment
•             consulting services
•             water supply and discharge (sewerage)
•             irrigation systems
•             construction and drilling equipment in water supply and management
•             instrumentation and control technologies in water industry
•             design and construction of water industry facilities
•             information and communication technologies
•             education and scientific research in water industry
•             R&D institutions
•             water desalination technologies
wastewater and stormwater discharge and treatment systems.
The International Water Industry Exhibition featured the discussions of critical issues; notably, the presentation area hosted panel discussions, such as “Water Resources and Restoration Effort in Karabakh and East Zangazur Economic Regions.”
The event traditionally hosted bilateral business meetings (B2B and B2G), where people from local and foreign organizations could meet face to face and discuss potential cooperation opportunities. Besides, private entities' representatives would use these meetings to meet government officials.
According to the visitors, the exhibition was organized at the highest level and created optimal conditions to review technologies and products of interest for industry professionals. Such events are set to improve the quality of services provided in the national water supply sector and are resulting in a prospering country.
Acwa Power, AgroFoodInvestment, Geo SU Group, and Hidroloq LLC are the golden sponsors of the exhibition; IDE Technologies, Körpü Bina Tikinti, and Coca-Cola are silver, and Kolin İnşaat, Özgün İnşaat, Qarabağ-ER and Aztəsərrüfat LLC are bronze sponsors, while Mekorot is a consulting partner of the event. The participation of such important players is a sure sign of its significance.